Człowiek jest elementem natury i ma zdolność oddziaływania na nią – kształtuje swoje środowisko każdego dnia. Może to czynić na wiele sposobów – niszcząc swoje otoczenie, wykorzystując nadmiernie jego bogactwa naturalne lub gospodarując nimi rozważnie. Jaką przyjmiemy postawę zależy to od nas, to dzięki naszym działaniom możemy zachować skarby natury dla przyszłych pokoleń.
W jaki sposób wzrastająca liczba ludności wpływa na zasoby naturalne Ziemi?
- Ekspansja na tereny niezamieszkane – ludzie migrują np. na tereny górskie, wycinają wilgotne lasy równikowe.
- Migracja do wielkich miast – ludzie przeprowadzają się do miast w poszukiwaniu pracy, lepszych warunków życia, szansy na wykształcenie. Mieszkańcy metropolii zużywają więcej dóbr konsumpcyjnych i energii niż ludzie żyjący na wsi. Odpowiedzialni są także za znacznie większe zanieczyszczenie wody i powietrza. Wytwarzają znacznie więcej odpadów.
- Zapotrzebowanie na wodę – wykorzystujemy zasoby słodkiej wody szybciej, niż mogą one zostać uzupełnione.
- Zapotrzebowanie na energię – podczas spalania ropy naftowej, węgla kamiennego i brunatnego oraz gazu ziemnego wytwarzają się tzw. „gazy cieplarniane”, odpowiedzialne za globalne ocieplanie się klimatu na Ziemi.
- Wycinanie lasów – powoduje zmniejszanie się trenów zadrzewionych i ma poważne konsekwencje dla środowiska naturalnego.
- Intensywne rolnictwo – intensywna gospodarka rolna często powoduje wyjałowienie gleby i erozję.
- Magazynowanie odpadów – ludzie zużywają zasoby naturalne Ziemi i produkują coraz więcej odpadów.
- Niszczenie biologicznej różnorodności – ludzie chcą podporządkować sobie przyrodę, niszcząc przy tym wiele gatunków roślin i zwierząt.
Najnowsze komentarze