Formaty plików graficznych używanych w Internecie.

Trzy główne formaty plików graficznych jakie są używane w Internecie to: .jpg, .gif, oraz .png. Pliki te są obsługiwane przez wszystkie obecnie przeglądarki internetowe, z wyjątkiem Internet Explorera (6.0 i niżej).

IE niestety nie oferuje pełnego wsparcia dla PNG, który jest niewątpliwie najlepszym formatem, spośród omawianych plików graficznych. Ze względu na rodzaj kompresji danych, pliki te możemy podzielić na dwie główne kategorie: stratne i bezstratne.

Do pierwszej kategorii możemy zaliczyć JPG, który jest algorytmem stratnym, tzn. że podczas jego zapisywania tracona jest bezpowrotnie część pierwotnej informacji. Podczas kompresji obrazka możemy śmiało obniżyć poziom kompresji do 70%, w ten sposób nasz obrazek straci sporo na wadze, a utrata jakości nie będzie widoczna bez dokładnego przyjrzenia się. Format .JPG jest przeznaczony do obrazów który nie posiadają zbyt wielu szczegółów, a więc nie nadaje do obrazów, które posiadają ostre krawędzie, czy małe detale. Format ten obsługuje 24 bitową skale koloru, a więc 224 co daje w przybliżeniu 17 mln kolorów. Dzięki tak licznej liczbie obsługiwanych barw, JPG znakomicie nadaje się do zapisywania takich obrazów jak na przykład zdjęcia.

Do drugiej kategorii plików graficznych należą .gif i .png, których obrazy nie tracą na jakości. Format .GIF obsługuje stosunkowo nie wielką liczbę kolorów, bo jedyne 256 barw (28), jednak obsługuje także przeźroczystość. Format ten nadaje się do obrazów, które posiadają duże jednokolorowe fragmenty, czy które posiadają dużo ostrych krawędzi, nie nadaje się natomiast do obrazów posiadających gładkie przejścia pomiędzy kolejnymi barwami. Jego zastosowanie możemy znaleźć np. przy tekstach, które są napisane jakąś niestandardową czcionką, a webmaster pracujący nad danym projektem chce zachować oryginalny wygląd tekstu. Na koniec warto także wspomnieć, że ten format pliku może zawierać kilka obrazów, co umożliwia tworzenie animacji.

Ostatnim z omawianych w tym artykule formatów plików jest .PNG, który – jak już na początku wspomniałem – jest lepszy od powyżej opisanego JPG i GIF. PNG jest swoistym połączeniem zalet obydwu wcześniej opisanych formatów plików. Dzięki obsłudze 24 bitowej głębi koloru, i przeźroczystości, świetnie nadaje się do zapisywania tak samo jako .JPG zdjęć gdzie znajdziemy pewnie nie mało gładkich przejść pomiędzy poszczególnymi barwami, jednak w przeciwieństwie do .JPG format .PNG nadaje się do obrazów posiadających liczne ostre krawędzie czy nawet bardzo małe detale. W niektórych przypadkach, użycie .PNG okazuje się być niemożliwe, ze względu na brak wsparcia przeźroczystości przez Internet Explorer, i wtedy niestety zmuszeni jesteśmy użyć poczciwego GiF’a.

Format PNG jest najlepszym z opisanych formatów plików i to nie bez powodu jak można było przeczytać. Format ten jest również zalecany przez konsorcjum W3C jako najlepszy format grafiki do użycia na stronach WWW.

Najnowsze komentarze

    Archiwa

    Kategorie