Inkscape jest programem służącym do tworzenia oraz edycji grafiki wektorowej. Grafika wektorowa służy do projektowania symboli, logotypów, ikon a nawet złożone rysunki postaci, czy obiektów. Podobnie jak GIMP jest oprogramowaniem rozpowszechnianym na licencji GNU GPL, która pozwala użytkownikowi na:
- uruchamianie programu w dowolnym celu,
- analizowanie, jak program działa i dostosowywania go do swoich potrzeb,
- rozpowszechnianie niezmodyfikowanej kopii programu,
- udoskonalanie programu i publicznego rozpowszechniania własnych ulepszeń, dzięki czemu może z nich skorzystać cała społeczność.
Dzięki temu program jest bezpłatny i można go używać zarówno do celów prywatnych jak i komercyjnych bez żadnych opłat.
Inkscape to bardzo uniwersalne narzędzie. Swoją elastyczność w działaniu zawdzięcza nie tylko możliwości tworzenia najprostszych obiektów takich jak elipsy i prostokąty, ale przede wszystkim bardzo intuicyjnemu interfejsowi do rysowania nawet bardzo złożonych kształtów za pomocą krzywych Beziera.
Poza samym tworzeniem obiektów program umożliwia także zmianę ich kolorów, przezroczystości, a nawet nanoszenie różnego rodzaju gradientów (również z przezroczystymi i półprzezroczystymi kolorami), deseni oraz nakładanie masek i przycięć.
Interfejs programu Inkscape składa się z kilku paneli umieszczonych w jednym oknie. Poniżej przedstawiony jest wygląd “domyślnego” interfejsu, ponieważ jego wygląd, a ściślej zawartość poszczególnych paneli, jest zależna od wybranego narzędzia.
Szczegółowy opis wszystkich elementów zobacz na stronie kursu obróbki grafiki komputerowej.
Program Inkscape pozwala na zapisywanie plików w formatach:
- SVG (czysty) – uniwersalny format dwuwymiarowej grafiki wektorowej(statycznej i animowanej), nieobwarowany licencjami i patentami,
- SVG (inkscape) – nieco zmodyfikowana wersja formatu SVG – natywny format programu Inkscape,
- PS – uniwersalny język opisu strony opracowany przez firmę Adobe Systems, będący obecnie standardem w zastosowaniach poligraficznych,
- EPS – format plików, będący podzbiorem języka PostScript, służący do przechowywania pojedynczych stron grafiki wektorowej w postaci umożliwiającej osadzanie ich w innych dokumentach,
- AI – rozszerzenie wewnętrznego formatu plików programu Adobe Illustrator. (Uwaga! Ten typ pliku uzyskuje się poprzez zapisanie pliku w formacie .PS a następnie ręczną zmianę rozszerzenia na .AI).
Inkscape w praktyce – opis programu Wikipedia;
Najnowsze komentarze