Formaty graficzne….

Najpopularniejszymi formatami graficznymi od wielu lat jest JPEG i GIF. Czy zawsze jednak są także najlepszym możliwym rozwiązaniem? Grafiki można zapisać do pliku, używając różnych formatów graficznych. Nie ma jednego uniwersalnego sposobu zapisu obrazów, każdy ma swoje mocne i słabe strony. Formaty plików graficznych można podzielić na formaty przechowujące grafikę rastrową oraz te przechowujące grafikę wektorową.

Grafika rastrowa (raster graphic) – obraz powstaje przez odpowiednie zabarwienie punktów (pikseli) na ekranie i jest pamiętany w postaci bitmapy (mapy bitowej, czyli zbioru pikseli). Dobrym kreśleniem obrazu bitmapowego jest płótno (ang. canvas), ponieważ w rzeczywistości praca z bitmapą przypomina malowanie.

Grafika wektorowa (obiektowa, ilustracyjna) (vector graphic) – sposób tworzenia i przechowywania w komputerze ilustracji, które są reprezentowane w postaci równań figur geometrycznych (odcinków, łuków, okręgów, elips). Dzięki temu poszczególne elementy obrazu – rysunku (obiekty) mogą być przekształcane niezależnie i obraz nie traci na rozdzielczości, zajmuje mniejszy obszar pamięci, niż zapisany w grafice rastrowej. Łatwo poddaje się zmianom wielkości, nie tracąc przy tym na jakości. Wariantem grafiki wektorowej jest dynamicznie rozwijająca się w ostatnich latach grafika trójwymiarowa (3D).

Obrazy wykonane w technice rastrowej:

  •  nie mogą być dowolnie skalowane – powiększanie punktów obrazu powoduje utratę ostrości i efekt „schodkowania”;
  • zależą od rozdzielczości monitora lub drukarki;
  • mogą być tworzone automatycznie lub przez skanowane;

Obrazy wykonane w technice wektorowej:

  • są zawsze tej samej jakości, niezależnie od skali w jakiej zostaną wyświetlone;
  • muszą być wykonane przez człowieka (grafika);
  • składają się z fragmentów będących osobnymi obiektami, dzięki czemu można zmieniać sposób i kolejność ich nakładania;

Obrazy graficzne składają się z pojedynczych punktów lub pikseli. Formaty plików graficznych mogą być skompresowane lub nieskompresowane. W zależności od stopnia kompresji, jakość obrazu ulega pogorszeniu.

W przypadku profesjonalnych zastosowań należy wybierać formaty, które nie pogarszają jakości obrazów.

W przypadku prostych grafik używanych w dokumentach, na stronach WWW czy zdjęć umieszczanych w albumach internetowych można pokusić się o niewielką kompresję, która pozwoli oszczędzić cenne bajty i w efekcie zmniejszyć rozmiar pliku.

Formaty graficzne – prezentacja.

 

Najnowsze komentarze

    Archiwa

    Kategorie